close

Filter Results

Flavour Notes - Decaf - Process - Roast Level - Roaster

Flavour Notes


Decaf


Processing

  • Show All Select or deselect all process options
  • Unkown Processing method is unclear
  • Washed Fully washed or wet processing method
  • Honey Pulped natural or honey processing method
  • Natural Natural processing or dried method
  • Natural, Semi-Carbonic Maceration Natural processing with fermentation method akin to winemaking
  • Monsooned Natural Monsooned processing method (Malabar)
  • Wet Hulled Semi washed or Giling Basah method
  • Swiss Water Washed and decaf using Swiss Water™ method
  • Natural, Swiss Water Natural process and decaf using Swiss Water™ method
  • Mountain Water Washed and decaf using Mountain Water™ method
  • Natural, Mountain Water Natural process and decaf using Mountain Water™ method
  • Sparkling Water (CO2) Washed and decaf using CO2 water method
  • Honey, Sparkling Water (CO2) Pulped natural and decaf using CO2 water method
  • Natural, Sparkling Water (CO2) Natural and decaf using CO2 water method
  • Sugar Cane E.A. Washed and decaf using ethyl acetate solvent
  • Natural, Sugar Cane E.A. Natural and decaf using ethyl acetate solvent
  • Solvent T.C.E / M.C.(KVW) Washed and decaf using trichloro-ethylene or methylene chloride solvent

Roast Level

  • Show All Select or deselect all roast options
  • Unkown Unspecified type of roast
  • Green 22 °C (72 °F), Green Beans
  • Dried 165 °C (329 °F), Oven Dried
  • Extra Light 196 °C (385 °F), Cinnamon Roast
  • Light 205 °C (401 °F), Light Roast

  • First Crack
  • Medium Light 210 °C (410 °F), American Roast
  • Medium 219 °C (426 °F), City Roast

  • Second Crack
  • Medium Dark 225 °C (437 °F), Full City Roast
  • Dark 230 °C (446 °F), Vienna Roast
  • Extra Dark 240 °C (464 °F), French Roast
  • Silly Dark 245 °C (473 °F), Italian Roast

Roasters

  • Show All Select or deselect all roasters
  • 106 Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 200 Degrees In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • 39 Steps In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 47 Degrees In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • 5 Rings In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 80 Stone In Stock/Total: 0/0 (All)
  • 92 Degrees In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Abe & Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Abstract In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Adams & Russell In Stock/Total: 35/36 (All), 35/36 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Alchemy In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Alpaca Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Altitude In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Amber In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Ancoats In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Anvil In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Apostle In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Argyll Coffee Roasters In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Art & Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Artisan Roast In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Assembly In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Atkinsons In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Aviator In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Backyard Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bad Hand Coffee In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Bailies Coffee In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Balance Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Barista & Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Baristocracy In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bean Brothers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bean Capital Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bean Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Beanberry In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Big Dog Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Big Rock In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Big Time Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Black Bear In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Black Cat Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Black Rain In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Blak Nektar In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Blossom In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Boona Boona In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Boost Coffee Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Boun Beans In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Breakfluid In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Brew Coffee Plus In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Bristol Twenty In Stock/Total: 24/24 (All), 24/24 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Broadoak In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Broadway Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Buno In Stock/Total: 0/0 (All)
  • CLO In Stock/Total: 21/21 (All), 21/21 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cafe Conexion In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cafezinho In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cairngorm In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cambridge Coffee Company In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Camden Coffee Roastery In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Campbell & Syme In Stock/Total: 12/15 (All), 12/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Campervan Coffee Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Caravan In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Carnival In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Carringtons Coffee Co In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cartwheel In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Carve In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Carvetii In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Casa Espresso In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cast Iron In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Causeway In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cauz In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Cherry Storm In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Chimney Fire Coffee In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Chipp Coffee In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Clifton Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Climpson & sons In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Clumsy Goat In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coaltown Coffee In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Coffee Being In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Central In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Compass In Stock/Total: 83/83 (All), 47/47 (Roasted), 36/36 (Green), 13/13 (Decaf)
  • Coffee Direct In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Folk In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee Gems In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Coffee Novice In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Coffee Real In Stock/Total: 26/26 (All), 26/26 (Roasted), 4/4 (Decaf)
  • Coffee Wanchors In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffee-ing co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • CoffeeMango In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Coffeestry In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Colco In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Coldblow In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Colombia Coffee Roasters In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Colonna In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Common In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Copper In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Cotswold Coffee Roasters In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Cracked Mug In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Craft House Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Crankhouse Coffee In Stock/Total: 13/14 (All), 13/14 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Cricklewood In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Crosby Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Crown & Canvas In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Crude In Stock/Total: 1/1 (All), 1/1 (Roasted)
  • Curve In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • DT Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Dark Arts Coffee In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Dark Woods In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Dear Green In Stock/Total: 19/19 (All), 17/17 (Roasted), 2/2 (Green), 1/1 (Decaf)
  • Decadent Decaf In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 11/11 (Decaf)
  • Department of Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Devon Coffee Company In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Django Coffee Co In Stock/Total: 8/11 (All), 8/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Due Fratelli In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Echelon In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted)
  • Edgcumbes In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Eighty Seven Plus In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Electro Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Elsewhere Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Ethical Addictions In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Exe Coffee In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Exhale In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Extract In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 5/5 (Decaf)
  • F & E Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Faodail Roastery In Stock/Total: 0/6 (All), 0/6 (Roasted), 0/1 (Decaf)
  • Farm To Home In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fat Dragon In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fidela In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Fika In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Fire & Flow In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Fire Station In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fireheart Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Flying Horse In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Footprint Coffee In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted)
  • Forge Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Fortitude In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Foundation In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Foundry Coffee Roasters In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Fountain Rock In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Full Spectrum Coffee In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Funky Flamingo In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Garage Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Ginger Monkey In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Girl with a Portafilter In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Girls Who Grind Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Glen Lyon In Stock/Total: 45/45 (All), 45/45 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Grain and Grind In Stock/Total: 28/28 (All), 28/28 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Green Bridge Organics In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Green Farm In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Grey Seal In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Grumpy Mule In Stock/Total: 0/0 (All)
  • H. R. Higgins In Stock/Total: 22/22 (All), 22/22 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • HEJ In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Halvo Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Handful Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Hands On Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Hard Lines In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Harmony In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Heart & Graft In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Hermanos In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted)
  • Hill Top Brews In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Hometown In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Hope Espresso In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Horsham In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Hot Numbers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Hundred House In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted)
  • Indy Coffee In Stock/Total: 13/17 (All), 13/17 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Inverness Coffee Roasting Co. In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Iron & Fire In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted)
  • Island Roasted In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • James Gourmet Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Java Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Javabean In Stock/Total: 0/0 (All)
  • John Watt And Son In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Jolly Bean In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Kaffee Culture In Stock/Total: 0/11 (All), 0/11 (Roasted), 0/1 (Decaf)
  • Kickback Coffee In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Kilted Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Kofra In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Kulture Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Land's End Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Lars & Margo In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Legacy Coffees In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Leicester Coffee House In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Liberty Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Lincoln Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Liquid Spirit In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Littlestone In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Long & Short In Stock/Total: 2/11 (All), 2/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Lost Barn In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Lost Horizon In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Lost Sheep Coffee In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Loud Mouth Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Luckie Beans In Stock/Total: 9/15 (All), 9/15 (Roasted), 2/3 (Decaf)
  • Machina In Stock/Total: 21/21 (All), 21/21 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Macondo In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Manifesto Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Manumit In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Maude Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Max Fronteras In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Method Coffee Roasters In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Mikah Blue In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Mission Coffee Works In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Modern Standard In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Mokaffa In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Monmouth Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Moonroast In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Mr Eion In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Naked Roaster In Stock/Total: 0/11 (All), 0/11 (Roasted), 0/4 (Decaf)
  • Neighbourhood In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Nelson Coffee Roasters In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • New Ground In Stock/Total: 0/0 (All)
  • No.13 In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • North Star In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Notes In Stock/Total: 16/16 (All), 16/16 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Now Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Nude In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Obadiah In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted)
  • Old Spike In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Olfactory Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • On The Grind In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Opus Coffee Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Origin In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Ouseburn Coffee Co In Stock/Total: 4/6 (All), 4/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Outpost In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Ovenbird In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Owens Organic Coffee In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Ozone In Stock/Total: 26/26 (All), 26/26 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • PRESS Coffee & Co. In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Pact In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Papercup In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Passion Fruit In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Peaberry Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Pearhaus Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Pebble and Pine In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Pelicano In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Perception Coffee In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Perky Blenders In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Pharmacie In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Piccolo's In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Pilgrims Coffee In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Pink Lane Coffee In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted)
  • Plot Roasting In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted)
  • Poblado Coffi In Stock/Total: 1/1 (All), 1/1 (Roasted)
  • Potterbeans In Stock/Total: 29/29 (All), 29/29 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Presto In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Primo In Stock/Total: 22/22 (All), 22/22 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Qahm In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Quantum Roasters In Stock/Total: 35/35 (All), 35/35 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Quarter Horse In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Quirky Coffee Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rave In Stock/Total: 44/44 (All), 34/34 (Roasted), 10/10 (Green), 7/7 (Decaf)
  • Recent Beans In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Red Bank In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted)
  • Redemption Roasters In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Redroaster In Stock/Total: 10/13 (All), 10/13 (Roasted), 3/4 (Decaf)
  • Republic Of Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Ridge Roastery In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rightbean In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rinaldo's Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • Rising Ground In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Ristretto In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Rituals In Stock/Total: 0/0 (All)
  • River In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • River City In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roast & Post In Stock/Total: 83/83 (All), 57/57 (Roasted), 26/26 (Green), 9/9 (Decaf)
  • Roast Lab In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roastery Hope Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roasting House In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roasting Plant In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Roastworks In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Rockhill Brothers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Roost In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Root & Branch In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted)
  • Round Hill Roastery In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Rounton Coffee In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Routes In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • SORoast In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sabins In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sacred Grounds In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Salford Roasters In Stock/Total: 15/15 (All), 15/15 (Roasted), 4/4 (Decaf)
  • Saltire Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Scotties Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Seamoor In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Second Crack In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sendero In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Seven Districts In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Shiloh In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 4/4 (Decaf)
  • Shot Yard In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sidewalk Coffee In Stock/Total: 1/1 (All), 1/1 (Roasted)
  • Silver Oak In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Simba Bru In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Skye Coffee Roasters In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sleeper In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Small Batch Coffee In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted)
  • Small Batch Roasting In Stock/Total: 18/18 (All), 18/18 (Roasted)
  • Smith Street In Stock/Total: 11/11 (All), 11/11 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Smokey Barn In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sollie Box In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Speyside Coffee Roasting Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Square Mile Coffee In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted)
  • St Martin's In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Stacks Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Steampunk In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Stewarts of Trent Bridge In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Stirling Coffee In Stock/Total: 4/4 (All), 4/4 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Stokes Tea and Coffee In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Strangers In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Sunday Coffee In Stock/Total: 6/10 (All), 6/10 (Roasted)
  • Sustain In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Symposium Coffee In Stock/Total: 6/6 (All), 6/6 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • TCC In Stock/Total: 6/7 (All), 6/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Terrone & Co. In Stock/Total: 20/20 (All), 20/20 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • The Bean Shop In Stock/Total: 33/33 (All), 21/21 (Roasted), 12/12 (Green), 6/6 (Decaf)
  • The Blending Room In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • The Coffee Connect In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Colonel's Son In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Flat Cap In Stock/Total: 21/21 (All), 21/21 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • The Gentlemen Baristas In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Honeybee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Missing Bean In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • The Norfolk Coffee In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • The Proper Coffee Co In Stock/Total: 10/18 (All), 10/18 (Roasted)
  • The Roasting Party In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • The Roasting Project In Stock/Total: 13/14 (All), 13/14 (Roasted)
  • The Roasting Shed In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Runner Bean Coffee Co In Stock/Total: 0/0 (All)
  • The Steamie In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Third Wave In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Thomson's Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Three Ridings Coffee In Stock/Total: 12/12 (All), 12/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Tin Donkey In Stock/Total: 5/5 (All), 5/5 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Trading Post In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Triple Co Roast In Stock/Total: 17/17 (All), 17/17 (Roasted), 3/3 (Decaf)
  • Two Chimps In Stock/Total: 2/2 (All), 2/2 (Roasted)
  • Two Dogs In Stock/Total: 0/0 (All)
  • UE Coffee Roasters In Stock/Total: 10/10 (All), 10/10 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Union In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Unorthodox In Stock/Total: 9/19 (All), 9/19 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Urban Baristas In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Vagabond In Stock/Total: 5/8 (All), 5/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • VeliK Coffee In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Vice Roast In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Volcano In Stock/Total: 14/14 (All), 14/14 (Roasted)
  • Wacka Espresso In Stock/Total: 0/0 (All)
  • WatchHouse In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Weanie Beans In Stock/Total: 6/12 (All), 6/12 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Well Roasted In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Wellington In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Welsh Coffee In Stock/Total: 16/16 (All), 16/16 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • White Rose In Stock/Total: 29/29 (All), 29/29 (Roasted), 2/2 (Decaf)
  • Whole in the Ground In Stock/Total: 8/9 (All), 8/9 (Roasted)
  • Wild Heart In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Williams & Johnson In Stock/Total: 3/3 (All), 3/3 (Roasted)
  • Winchester Coffee Roasters In Stock/Total: 16/16 (All), 16/16 (Roasted)
  • Wogan Coffee In Stock/Total: 36/36 (All), 36/36 (Roasted), 6/6 (Decaf)
  • Wolfox In Stock/Total: 9/9 (All), 9/9 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Wood St Coffee In Stock/Total: 8/8 (All), 8/8 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Workshop Coffee In Stock/Total: 15/15 (All), 14/14 (Roasted), 1/1 (Green), 2/2 (Decaf)
  • Wrexham Bean Co. In Stock/Total: 0/0 (All)
  • Yallah In Stock/Total: 13/13 (All), 13/13 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • Yellow Bourbon In Stock/Total: 7/7 (All), 7/7 (Roasted), 1/1 (Decaf)
  • York Emporium In Stock/Total: 38/38 (All), 38/38 (Roasted), 5/5 (Decaf)
  • Yorks In Stock/Total: 0/0 (All)

check

Decaffeinated | Coffee Diff

Listing 276 specialty coffee beans matching search criteria: decaffeinated coffee beans . Updated .

Coffee products which contain beans from the following origins: Colombia (571), Brazil (462), Ethiopia (244), Peru (187), Kenya (164), Guatemala (160), Costa Rica (120), Indonesia (119), Mexico (104), Honduras (100), El Salvador (93), Rwanda (88), Nicaragua (87), Uganda (85), India (74), Burundi (40), Papua New Guinea (34), Tanzania (29), Timor (21), D.R. Congo (13), Bolivia (12), Ecuador (11), Zambia (11), Jamaica (8), Myanmar (6), Malawi (6), Yemen (5), Cuba (5), Australia (5), Vietnam (5), Panama (5), Haiti (3), Laos (2), Cameroon (2), Thailand (1), Zimbabwe (1), China (1), Malaysia (1), Dominican Republic (1).

Coffee products which contain beans of the following varieties: Caturra (392), Bourbon (354), Arabica (331), Colombia (330), Typica (247), Catuai (218), Robiaceae Coffea (200), Ethiopia / Sudan Assesion (186), Castillo (164), SL-28 (149), Catimor / Ateng (102), Mundo Novo (86), Red Bourbon (74), Gesha / Abyssinia (72), SL-34 (68), Ruiru 11 (61), Batian (54), Pache Comum (42), Red Catuai (41), Robusta (39), SL-14 (39), Pink Bourbon (38), Hybrido de Timor (31), Tabi (30), Yellow Bourbon (29), Java (Cultivar) (29), Yellow Catuai (26), S795 (24), JARC 74110 (24), JARC 74112 (22), Marsellesa (22), Acaia (21), Pacamara (20), Sarchimor (19), Catucai (18), Lempira (18), Pacas (17), Obata (16), Kaffa (16), Icatu (15), Blue Mountain (15), Kent (14), Nyasaland (14), Kopi Aceh Gayo (13), Sidra (12), Parainema (12), IHCAFE 90 (12), Kumie (11), Selection 9 (10), Villa Sarchi (10), Arusha (10), Maragogype (10), Deiga/Dega (9), Wilsho (9), Arara (8), Gimma (7), Red Caturra (7), Centroamericano (7), Tupi (7), JARC 74158 (7), Rume Sudan (6), Yellow Caturra (6), Topázio (6), N39 (5), Cera (5), San Ramon (5), Bourbon Mayaguez 139 (4), Anacafe 14 (4), Liberica (4), Jackson (4), Cauvery (4), Kona / Guatemala (4), Maracaturra (3), Bourbon Mayaguez 71 (3), ICAFE 95 (3), Agaro (3), Orange Bourbon (3), Chandragiri (3), Rubi (2), Mokka (2), Garnica (2), San Bernardo (2), Amarello de Botucatu (2), Coffea Canefora (2), Dilla (2), K7 (2), Coffea Liberica (2), Tafarikela (1), Ethiosar (1), Bergendal / Sumatra (1), Mibirizi (1), Laurina / Bourbon Pointu (1), Oro Azteca (1), T5296 (1), Kopi Aceh Gayo 2 (1), Longberry (1), Sigarar Utang (1), Catiguá-MG2 (1), Kopi Aceh Gayo 1 (1), F6 (1), USDA (1), Criollo (1).

Prices shown are representative for 250g (Top) and the actual for the weight sold by the roaster (Bottom). Other information includes, where possible, coffee origin, bean variety, milling process, type of roast and flavour notes, as described by the roaster.

Results 101-200 of 284 (page 2 of 3)
Colonna
Rwanda Sugarcane Decaf, Rwanda
Colonna
£12.75
r.p. 250g
£12.75 / 250g
Origin
:
  • Ethiopia
  • Rwanda
Variety
:
  • Mibirizi
  • Jackson
  • Bourbon Mayaguez 139
  • Red Bourbon
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Roasted
  • Spices
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Fruity
Naked Roaster
Peru G1 Decaf
Naked Roaster
£24.00
r.p. 250g
£24.00 / 250g
Origin
:
  • Peru
Process
:
  • Decaf
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Nutty
  • Cocoa
  • Caramelized
  • Honey
  • Vanilla
  • Sweet
  • Jasmine
  • Floral
  • Floral
  • Other Fruit
  • Fruity
TCC
Decaf – Swiss Water
TCC
£11.00
r.p. 250g
£11.00 / 250g
Variety
:
  • Bourbon
  • Typica
  • Arusha
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
St Martin's
Tasty Decaf
St Martin's
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Flavour
:
  • Cocoa
  • Brown Sugar
  • Berry
Decadent Decaf
Costa Rica
Decadent Decaf
£9.90
r.p. 250g
£8.99 / 227g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Catuai
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Medium Dark
  • Omni
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
Roost
Swiss Water De-Caf | Guatemala
Roost
£8.50
r.p. 250g
£8.50 / 250g
Origin
:
  • Guatemala
Variety
:
  • Bourbon
  • Marsellesa
  • Typica
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Medium Dark
  • Omni
Score
:
  • 82.0
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Chocolate
  • Cherry
  • Citrus Fruit
  • Chemical
Coaltown Coffee
Jenkin Jones Decaf No.5
Coaltown Coffee
£17.50
r.p. 250g
£14.00 / 200g
Origin
:
  • Papua New Guinea
Variety
:
  • Bourbon
  • Typica
Process
:
  • Decaf
Flavour
:
  • Chocolate
  • Sweet
  • Citrus Fruit
Origin
Whole Beans
Origin
£14.75
r.p. 250g
£14.75 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Roasted
  • Brown Sugar
  • Floral
York Emporium
Colombia Sugarcane Decaf
York Emporium
£10.63
r.p. 250g
£8.50 / 200g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Molasses
  • Caramelized
  • Honey
  • Brown Sugar
Dark Arts Coffee
Decaf - Life After Death - Brazil
Dark Arts Coffee
£13.13
r.p. 250g
£5.25 / 100g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Mundo Novo
  • Catuai
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Nutty
  • Caramelized
  • Honey
  • Sweet
  • Floral
  • Other Fruit
Carnival
Espresso - Decaf, Black Condor, Colombia - Caramel - Berries - Vanilla
Carnival
£15.16
r.p. 250g
£13.95 / 230g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Yellow Caturra
  • Red Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Sweet
  • Berry
Primo
Mexican Decaffeinated Coffee - Pure Mountain Water Washed
Primo
£9.94
r.p. 250g
£8.95 / 225g
Origin
:
  • Mexico
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Mountain Water
Flavour
:
  • Spices
  • Nutty
  • Chocolate
  • Sweet
  • Citrus Fruit
Coaltown Coffee
Drifft Half Caff No.6
Coaltown Coffee
£17.50
r.p. 250g
£14.00 / 200g
Origin
:
  • D.R. Congo
Variety
:
  • Catuai
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Brown Sugar
Perky Blenders
Decaf - La Serranía
Perky Blenders
£13.13
r.p. 250g
£10.50 / 200g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
  • Acaia
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Almond
  • Caramelized
  • Brown Sugar
Rave
Colombia El Carmen Decaf Green Coffee Beans
Rave
£6.23
r.p. 250g
£12.45 / 500g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
Roast
:
  • Green
Flavour
:
  • Roasted
Naked Roaster
Swd Brazil Decaf
Naked Roaster
£11.50
r.p. 250g
£11.50 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Arabica
  • Typica
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Sweet
Chipp Coffee
Mellow Moon - Colombia Decaf
Chipp Coffee
£11.50
r.p. 250g
£11.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Roasted
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Fruity
Adams & Russell
Mexico Decaf
Adams & Russell
£9.91
r.p. 250g
£9.00 / 227g
Origin
:
  • Mexico
Variety
:
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Decaf
Flavour
:
  • Nutty/Cocoa
  • Sweet
Adams & Russell
Costa Rica Hacienda Sonora
Adams & Russell
£14.32
r.p. 250g
£13.00 / 227g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Arabica
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Nutty
  • Brown Sugar
Adams & Russell
Ethiopia Sidamo
Adams & Russell
£9.91
r.p. 250g
£9.00 / 227g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sparkling Water (CO2)
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Cereal
  • Roasted
  • Chocolate
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Fruity
Heart & Graft
Colombia El Buho Sugarcane Decaff
Heart & Graft
£11.00
r.p. 250g
£11.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Nutty
  • Molasses
  • Maple Syrup
  • Caramelized
  • Honey
  • Sweet
  • Raisin
  • Apple
  • Citrus Fruit
Coffee Compass
Costa Rica Swiss Water Decaffeinated
Coffee Compass
£4.50
r.p. 250g
£36.00 / 2,000g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Arabica
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Green
Flavour
:
  • Chocolate
Coffee Compass
Guatemala El Hato Co2 Decaffeinated
Coffee Compass
£8.75
r.p. 250g
£17.50 / 500g
Origin
:
  • Guatemala
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sparkling Water (CO2)
Flavour
:
  • Caramelized
  • Sweet
  • Raisin
  • Other Fruit
  • Orange
  • Lime
Coffee Compass
Sumatra Swiss-Water Decaffeinated
Coffee Compass
£5.13
r.p. 250g
£41.00 / 2,000g
Origin
:
  • Indonesia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Green
Flavour
:
  • Vanilla
  • Musty/Earthy
Coffee Compass
Peru Queromarca Community
Coffee Compass
£4.50
r.p. 250g
£36.00 / 2,000g
Origin
:
  • Peru
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Green
  • Espresso
Flavour
:
  • Clove
  • Nutty
  • Chocolate
  • Molasses
  • Caramelized
  • Sweet
  • Orange
Coffee Compass
Sumatra Swiss-Water Decaffeinated
Coffee Compass
£9.75
r.p. 250g
£19.50 / 500g
Origin
:
  • Indonesia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Flavour
:
  • Vanilla
  • Musty/Earthy
PRESS Coffee & Co.
Condor Decaf
PRESS Coffee & Co.
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
  • Yellow Caturra
  • Red Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Cereal
  • Roasted
  • Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Brown Sugar
  • Floral
Coffee Compass
Guatemala Swiss-Water Processed Decaffeinated
Coffee Compass
£4.50
r.p. 250g
£36.00 / 2,000g
Origin
:
  • Guatemala
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Green
Flavour
:
  • Vanilla
  • Floral
  • Floral
  • Citrus Fruit
Heart & Graft
Discovery Box
Heart & Graft
£20.00
r.p. 250g
£20.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
  • Kenya
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Vanilla
Coffee Compass
Colombia Swiss Water Decaffeinated
Coffee Compass
£8.73
r.p. 250g
£17.45 / 500g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Flavour
:
  • Nutty
  • Sweet
Coffee Compass
Peru Queromarca Community
Coffee Compass
£8.13
r.p. 250g
£16.25 / 500g
Origin
:
  • Peru
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Clove
  • Nutty
  • Chocolate
  • Molasses
  • Caramelized
  • Sweet
  • Orange
Coffee Compass
Guatemala El Hato Co2 Decaffeinated
Coffee Compass
£4.38
r.p. 250g
£35.00 / 2,000g
Origin
:
  • Guatemala
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sparkling Water (CO2)
Roast
:
  • Green
Flavour
:
  • Caramelized
  • Sweet
  • Raisin
  • Other Fruit
  • Orange
  • Lime
Coffee Compass
Guatemala Swiss-Water Processed Decaffeinated
Coffee Compass
£8.63
r.p. 250g
£17.25 / 500g
Origin
:
  • Guatemala
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Flavour
:
  • Vanilla
  • Floral
  • Floral
  • Citrus Fruit
Coffee Compass
Costa Rica Swiss Water Decaffeinated
Coffee Compass
£8.58
r.p. 250g
£17.15 / 500g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Arabica
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Flavour
:
  • Chocolate
Coffee Compass
Mahogany Roast Sucker Punch Hit Decaffeinated Blend
Coffee Compass
£8.63
r.p. 250g
£17.25 / 500g
Origin
:
  • Ethiopia
  • Indonesia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sparkling Water (CO2)
Roast
:
  • Dark
Flavour
:
  • Roasted
  • Chocolate
  • Sweet
Coffee Compass
Colombia Swiss Water Decaffeinated
Coffee Compass
£4.50
r.p. 250g
£36.00 / 2,000g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Green
Flavour
:
  • Nutty
  • Sweet
Steampunk
Costa Rica Hacienda La Luisa
Steampunk
£13.50
r.p. 250g
£13.50 / 250g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Arabica
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Caramelized
  • Honey
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Floral
  • Peach
Amber
Decaf Coffee
Amber
£31.20
r.p. 250g
£31.20 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed
Flavour
:
  • Chocolate
  • Molasses
  • Maple Syrup
  • Caramelized
  • Apple
Nelson Coffee Roasters
Tumbaga, Colombia (decaf)
Nelson Coffee Roasters
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Brown Sugar
  • Apple
River
Mayra Solis Decaf (costa Rica)
River
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Costa Rica
Variety
:
  • Red Catuai
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sparkling Water (CO2)
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Anise
  • Dark Chocolate
  • Sweet Aromatic
  • Cherry
  • Pear
  • Herb-like
  • Bitter
Luckie Beans
James Hoffmann: The Decaf Project
Luckie Beans
£12.50
r.p. 250g
£5.00 / 100g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed
Ancoats
Decaf Ozolotepec - Mexico
Ancoats
£10.00
r.p. 250g
£14.00 / 350g
Origin
:
  • Mexico
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Brown Sugar
  • Floral
  • Fruity
Fortitude
El Carmen Decaf
Fortitude
£10.50
r.p. 250g
£10.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Chocolate
  • Cocoa
  • Caramelized
  • Honey
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Apple
  • Fruity
Weanie Beans
Decaf, Colombia La Plata
Weanie Beans
£14.65
r.p. 250g
£14.65 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
Cotswold Coffee Roasters
Decaffeinated Coffee
Cotswold Coffee Roasters
£9.25
r.p. 250g
£9.25 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Bourbon
  • Mundo Novo
  • Catuai
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Almond
  • Chocolate
Tin Donkey
Colombia Decaf Atunkaa Washed
Tin Donkey
£10.80
r.p. 250g
£10.80 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Espresso
Score
:
  • 85.0
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Blackberry
  • Dried Fruit
  • Cherry
  • Apple
  • Orange
  • Sour
  • Whiskey
  • Fermented
  • Overripe
  • Fresh
Piccolo's
Colombia Huila Decaf Coffee - Ethyl Acetate Processed - Piccolos.coffee
Piccolo's
£11.25
r.p. 250g
£9.00 / 200g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Typica
  • Caturra
  • Tabi
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Chocolate
  • Citric Acid
Terrone & Co.
Vale De Grama - Brazil Sugar Cane Decaf
Terrone & Co.
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Yellow Bourbon
  • Catucai
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Dark Chocolate
  • Caramelized
Scotties Coffee
Peru Decaf
Scotties Coffee
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Bourbon
  • Typica
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Almond
  • Nutty
  • Chocolate
  • Sweet
  • Raisin
  • Cherry
  • Fruity
Triple Co Roast
Colombia El Carmen Decaf Capsules
Triple Co Roast
£28.54
r.p. 250g
£7.99 / 14 pods
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Almond
  • Nutty
  • Chocolate
  • Cocoa
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
Kaffee Culture
Decaf Uganda
Kaffee Culture
£9.95
r.p. 250g
£9.95 / 250g
Origin
:
  • Uganda
Variety
:
  • SL-14
  • Nyasaland
  • SL-28
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sparkling Water (CO2)
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Molasses
  • Caramelized
  • Other Fruit
  • Orange
Wolfox
Happy Capybara - Decaf, Brazil
Wolfox
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Almond
  • Chocolate
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Cherry
Fire & Flow
Decaf - Natural Mountain Water
Fire & Flow
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Mexico
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Mountain Water
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Dark Chocolate
  • Caramelized
  • Other Fruit
Boona Boona
Decaf - Colombia El Buho
Boona Boona
£8.75
r.p. 250g
£8.75 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Chocolate
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Floral
  • Dried Fruit
  • Whiskey
Ginger Monkey
Better Latte Than Never – Decaf – Mexico
Ginger Monkey
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Mexico
Process
:
  • Decaf
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Citrus Fruit
Round Hill Roastery
Decaf
Round Hill Roastery
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Malt
  • Almond
  • Chocolate
  • Apple
  • Fresh
Kulture Coffee
Ethiopian Sidamo
Kulture Coffee
£14.31
r.p. 250g
£11.45 / 200g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Ethiopia / Sudan Assesion
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Medium
  • Filter
Flavour
:
  • Roasted
  • Spices
  • Nutty/Cocoa
  • Sweet
  • Jasmine
  • Floral
  • Floral
  • Berry
  • Raisin
  • Dried Fruit
  • Lemon
  • Citrus Fruit
Redroaster
Lala Salama Decaf
Redroaster
£12.50
r.p. 250g
£10.00 / 200g
Origin
:
  • Ethiopia
Variety
:
  • Arabica
  • Typica
  • Ethiopia / Sudan Assesion
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Light
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Sweet
  • Floral
  • Pineapple
  • Musty/Earthy
Luckie Beans
Colombia El Buho – Sugarcane Decaf
Luckie Beans
£11.00
r.p. 250g
£11.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Molasses
  • Caramelized
  • Sweet
  • Lemon
Luckie Beans
Brazil – Swiss Water Decaf
Luckie Beans
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Bourbon
  • Mundo Novo
  • Catuai
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Swiss Water
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Caramelized
Papercup
Naecaf, Washed
Papercup
£10.50
r.p. 250g
£10.50 / 250g
Process
:
  • Decaf
  • Washed
Anvil
Anvil Mexican Mountain Water Decaf - 1 Star Great Taste Winner
Anvil
£9.61
r.p. 250g
£19.22 / 500g
Origin
:
  • Mexico
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Mountain Water
Roast
:
  • Extra Dark
  • Espresso
Flavour
:
  • Nutmeg
  • Cinnamon
  • Sweet
  • Berry
  • Citrus Fruit
Silver Oak
Half Caff Blend – 50% Grapos, Mexican – Mountain Water Decaf, 50% Aquiares Estate, Costa Rica
Silver Oak
£11.20
r.p. 250g
£11.20 / 250g
Origin
:
  • Costa Rica
  • Mexico
Variety
:
  • Arabica
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Mountain Water
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Sweet
  • Orange
  • Lime
Crankhouse Coffee
Quetzal Mountain Water Decaf
Crankhouse Coffee
£11.50
r.p. 250g
£11.50 / 250g
Process
:
  • Decaf
Flavour
:
  • Almond
  • Nutty
  • Molasses
  • Caramelized
  • Honey
  • Sweet
  • Apple
Welsh Coffee
Hanner
Welsh Coffee
£9.95
r.p. 250g
£9.95 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Bourbon
  • Catimor / Ateng
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Vanilla
Kofra
Los Nogales Decaf
Kofra
£16.00
r.p. 250g
£16.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Arabica
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Honey
Roast
:
  • Extra Dark
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Dark Chocolate
  • Honey
  • Sweet
Campbell & Syme
Decaf De Caña, Colombia
Campbell & Syme
£13.75
r.p. 250g
£13.75 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Nutty
  • Chocolate
  • Molasses
  • Sweet
  • Pomegranate
Foundation
El Buho (sugarcane Decaf)
Foundation
£11.40
r.p. 250g
£11.40 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Nutty
  • Maple Syrup
  • Lemon
Coffee Real
San Ignacio Mw Decaf
Coffee Real
£9.70
r.p. 250g
£9.70 / 250g
Origin
:
  • Peru
Variety
:
  • Bourbon
  • Typica
  • Catimor / Ateng
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Mountain Water
Flavour
:
  • Nutty/Cocoa
  • Vanilla
  • Lemon
  • Citrus Fruit
  • Vegetative
Grey Seal
Decaf Brazil Minas Gerais
Grey Seal
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Brazil
Process
:
  • Decaf
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Chocolate
Jolly Bean
Uganda Decaf - Lala Salama
Jolly Bean
£11.39
r.p. 250g
£10.25 / 225g
Origin
:
  • Uganda
Variety
:
  • Nyasaland
  • SL-28
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sparkling Water (CO2)
Indy Coffee
Colombia Mountain Water
Indy Coffee
£10.46
r.p. 250g
£9.50 / 227g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Mountain Water
Roast
:
  • Medium Light
Flavour
:
  • Fruity
  • Fresh
Black Cat Coffee
Colombia - Tolima Sugarcane - Decaffeinated
Black Cat Coffee
£9.00
r.p. 250g
£9.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Medium
Flavour
:
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Apple
  • Orange
  • Fresh
Crankhouse Coffee
Antuuka Manizales Ea Decaf
Crankhouse Coffee
£11.00
r.p. 250g
£11.00 / 250g
Process
:
  • Decaf
Flavour
:
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Orange
Kulture Coffee
Brazil Santos Decaf Coffee – Swiss Water Processed, Dark Roast (rainforest Alliance Certified)
Kulture Coffee
£16.25
r.p. 250g
£13.00 / 200g
Origin
:
  • Brazil
Variety
:
  • Bourbon
  • Mundo Novo
  • Catuai
  • Catucai
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Extra Dark
  • Omni
Flavour
:
  • Roasted
  • Peanuts
  • Dark Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Caramelized
  • Sweet
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
Fire & Flow
Coffee Pods
Fire & Flow
£15.00
r.p. 250g
£6.00 / 1 pods
Origin
:
  • Brazil
  • Mexico
  • Burundi
Variety
:
  • Tupi
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Mountain Water
Roast
:
  • Espresso
Flavour
:
  • Hazelnut
  • Nutty
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Maple Syrup
  • Caramelized
  • Other Fruit
Unorthodox
Dee Calf
Unorthodox
£10.50
r.p. 250g
£10.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Malt
  • Nutty
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Floral
  • Orange
H. R. Higgins
Decaffeinated Swiss Water Process Organic Coffee
H. R. Higgins
£17.95
r.p. 250g
£17.95 / 250g
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Sweet
  • Raisin
  • Dried Fruit
Argyll Coffee Roasters
Uganda Rwenzori Bugoye Sugarcane Ea Decaf
Argyll Coffee Roasters
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Uganda
Variety
:
  • SL-14
  • Arabica
  • SL-28
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Sweet
  • Strawberry
  • Pineapple
  • Lime
  • Citrus Fruit
  • Fruity
Yellow Bourbon
Swiss Water Decaf El Eden Colombia
Yellow Bourbon
£10.25
r.p. 250g
£10.25 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Filter
Flavour
:
  • Cocoa
  • Caramelized
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Dried Fruit
  • Fruity
  • Sour
  • Fresh
Full Spectrum Coffee
Mexico - Sierra Madre Decaf
Full Spectrum Coffee
£13.00
r.p. 250g
£13.00 / 250g
Origin
:
  • Mexico
Variety
:
  • Bourbon
  • Typica
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Mountain Water
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Brown Sugar
  • Citrus Fruit
Devon Coffee Company
Organic Swiss Water Decaf - Honduras
Devon Coffee Company
£13.00
r.p. 250g
£11.70 / 225g
Origin
:
  • Honduras
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Swiss Water
Roast
:
  • Filter
Foundry Coffee Roasters
Popayan Decaf - Colombia
Foundry Coffee Roasters
£11.50
r.p. 250g
£11.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Nutty/Cocoa
  • Molasses
  • Caramelized
  • Sweet
  • Apple
  • Citrus Fruit
Beanberry
Colombia Huila Sugarcane Decaf
Beanberry
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Chocolate
  • Cocoa
  • Molasses
  • Brown Sugar
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Citrus Fruit
  • Fruity
  • Acetic Acid
  • Winey
The Bean Shop
Half-Caff Colombia Blend
The Bean Shop
£9.00
r.p. 250g
£9.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Mountain Water
Flavour
:
  • Cardboard
Hometown
Las Mercedes - Colombia - Decaffeinated
Hometown
£13.50
r.p. 250g
£13.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sparkling Water (CO2)
Flavour
:
  • Roasted
  • Brown Sugar
  • Sweet
  • Raisin
  • Pear
  • Fermented
  • Raw
H. R. Higgins
New Sugarcane Decaffeinated Coffee
H. R. Higgins
£17.95
r.p. 250g
£17.95 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Malt
  • Cereal
  • Molasses
  • Maple Syrup
  • Caramelized
  • Honey
  • Orange
Sleeper
Tumbaga Decaf - Colombia
Sleeper
£15.00
r.p. 250g
£15.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
Flavour
:
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Sweet
  • Citrus Fruit
Climpson & sons
The Decaf: La Plata, Colombia
Climpson & sons
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Dark Chocolate
  • Caramelized
  • Orange
The Bean Shop
Mountain Water Decaf Mexico
The Bean Shop
£9.00
r.p. 250g
£9.00 / 250g
Origin
:
  • Mexico
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Mountain Water
Roast
:
  • Green
  • Filter
Flavour
:
  • Spices
  • Chocolate
  • Sweet
  • Pineapple
  • Other Fruit
  • Grapefruit
  • Citrus Fruit
  • Cardboard
Method Coffee Roasters
Decaf Mexico El Capitan
Method Coffee Roasters
£11.50
r.p. 250g
£11.50 / 250g
Origin
:
  • Mexico
Process
:
  • Decaf
Sustain
Colombia - Decaf
Sustain
£12.00
r.p. 250g
£12.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
  • Colombia
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Roast
:
  • Omni
Flavour
:
  • Roasted
  • Nutty
  • Chocolate
  • Dark Chocolate
  • Maple Syrup
  • Sweet
  • Orange
Roasting Plant
Decaf - Colombian Single Origin
Roasting Plant
£10.00
r.p. 250g
£10.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Nutty
  • Brown Sugar
  • Sweet
Due Fratelli
Honduras Decaffeinated
Due Fratelli
£7.98
r.p. 250g
£7.25 / 227g
Origin
:
  • Honduras
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sparkling Water (CO2)
Roast
:
  • Medium
  • Omni
Flavour
:
  • Malt
  • Clove
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Sweet
Notes
El Paseo Decaf | Colombia
Notes
£14.00
r.p. 250g
£14.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Castillo
Process
:
  • Decaf
  • Natural, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Roasted
  • Chocolate
  • Molasses
  • Vanilla
  • Sweet
  • Rose
  • Floral
  • Fruity
  • Acetic Acid
  • Winey
47 Degrees
Mexican - La Laja Decaf
47 Degrees
£11.25
r.p. 250g
£9.00 / 200g
Origin
:
  • Mexico
Variety
:
  • Arabica
Process
:
  • Decaf
  • Washed
Flavour
:
  • Spices
  • Nutty
  • Chocolate
  • Sweet
  • Lemon
  • Citrus Fruit
Altitude
The Captain’s Rest - Decaf Blend
Altitude
£13.00
r.p. 250g
£13.00 / 250g
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sparkling Water (CO2)
Roast
:
  • Medium Dark
Flavour
:
  • Chocolate
Fika
Colombia Atunkaa - Sugarcane Decaf
Fika
£9.00
r.p. 250g
£9.00 / 250g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
  • Robiaceae Coffea
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Chocolate
  • Caramelized
  • Black Tea
Faodail Roastery
Finca San Cayetano Decaf - Guatemala
Faodail Roastery
£12.50
r.p. 250g
£12.50 / 250g
Origin
:
  • Guatemala
Variety
:
  • Anacafe 14
  • Obata
  • Caturra
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Nutty
  • Honey
  • Vanilla
  • Sweet
  • Pineapple
  • Other Fruit
  • Grapefruit
  • Fruity
Dear Green
Colombia - Decaf De Caña - Ea Huila
Dear Green
£14.27
r.p. 250g
£6.85 / 120g
Origin
:
  • Colombia
Variety
:
  • Colombia
Process
:
  • Decaf
  • Washed, Sugarcane (E.A.)
Flavour
:
  • Roasted
  • Nutty
  • Honey
  • Vanilla
  • Sweet
  • Floral
  • Raisin
  • Dried Fruit
Page 2 of 3
Page 2 of 3

Big thanks to people on coffeeforums.co.uk for their ideas, encouragement and criticism. Coffee Forums UK is the UK's premier coffee forum with more than 22000, mainly UK based, members.

Coffee Subscriptions(details):

  • Batch Coffee - 10% off any coffee box (use code BATCHDIFF at checkout)
  • RISE - £5 off subscription (use code RISEDIFF at checkout)
  • Pact Coffee - £5 off your first specialty coffee beans (use code COFFEEDIFF at checkout)
  • Dog and Hat - subscription service, offering specialty coffee from dozens of roasters
  • GUSTATORY Coffee Box Subscriptions - 10% off your first 3 subscription months (use code 10FOR3 at checkout)
  • Beans Coffee Club - £5 off coffee subscription, tailored to your taste (use code REFF9WR4CHZX9 at checkout)
  • Craft Coffee Club - Box of specialty coffee and treats, subscription service working with charities.
  • Coffee Friend - Shop for all coffee related items and appliances (frequent discounts)

update | ©2016-2026 Coffee Diff, Manchester, UK | info@coffeediff.co.uk